Mantar Sote yanına ne gider ?

Mantar sote yanına ne gider sorusu menüsüne mantar ekleyecek kişiler tarafından araştırılan bir konu olarak karşımıza çıkmaktadır. Sağlıklı ve lezzetli bir yemek olmasının yanında sunumu ile kusursuz sofraların hazırlanmasını sağlayan mantar sote, uygun eşlikçiler ile iyi bir kombinasyon oluşturmaktadır. Mantar sotenin yanında tercih edilebilecek pek çok yemek, salata ve meze bulunmaktadır. Elinizde bulunan malzemeler ile mantar sotenizi zengin bir hale getirebilirsiniz.

mantar sote

Mantarlar doğanın sunmuş olduğu yüksek protein içeriğine sahip besinlerdir. Yoğun aroması nedeniyle herkesin damak tadına hitap etmeyen bu besinin pişirilme şekli de lezzeti açısından önemlidir.  Mantar sote yapmak için;

 • Domates
 • Yeşil biber
 • Kırmızı biber
 • Kuru soğan
 • İsteğe bağlı olarak krema
 • Baharatlar
 • Zeytinyağı gereklidir.

İçerisine katılacak olan malzemeler kişinin damak lezzetine göre değişkenlik gösterebilir. Sebzeler ile harmanlanarak yapılabilecek olan bir mantar sotenin besleyiciliği maksimum düzeye çıkacaktır.  Mantar sote isteğe bağlı olarak ocakta veya fırında pişirilebilir. Yüksek besleyici özelliği nedeniyle özellikle çocuklar tarafından tüketilmesi önerilen mantarlar doğanın sunmuş olduğu mucizevi besinlerdir.

Kızarmış Patates

Kızarmış patates pek çok yemeğin yanında tamamlayıcı olarak tercih edilebilir. Patates kızartması ve mantar sote mükemmel uyumu sayesinde zengin bir sofra kurmanıza yardımcı olacaktır. Patatesi klasik biçimde yağda kızartabileceğiniz gibi elma dilimleri şeklinde keserek ve baharatlar ile zenginleştirerek fırında da pişirebilirsiniz.

patates kızartması

Yeni nesil pişirme teknikleri ile hızlı bir biçimde yapılabilecek olan patates kızartması özellikle çocuklar tarafından severek tüketilen bir yiyecektir. Yağ oranının yüksek olması nedeniyle bu yiyeceğin kontrollü bir biçimde tüketilmesi gerekir.

Bulgur Pilavı

Mantar sotenin tamamlayıcıları arasında dikkat çeken bulgur pilavı hafif tadı ve zengin besleyici özellikleri ile sofralarda olması gereken bir yiyecektir.

İlginizi Çekebilir;  Çayın yanına ne gider ?
bulgur pilavı

Zengin lif değeri ile yüksek besleyiciliğe sahip bu pilav damak lezzetinin uyumuna göre sade veya sebzeli olarak pişirilebilir. Sebzeli ve hafif sulu bir biçimde pişirilecek olan pilavın mantar soteyi eşsiz bir biçimde tamamlaması beklenir.

Karışık Izgara Sebzeler

Sebzeler yemeklerin olmazsa olmazları arasında yer almaktadır. Farklı besin değerlerine ve farklı renklere sahip sebzeler sofraların görselliğine de katkı sağlamaktadır. Görsel açılardan çekici aynı zamanda besleyici bir sofra kurmak için mantar sote yanına karışık ızgara sebzelerden yararlanabilirsiniz.

karışık ızgara sebzeler

Patlıcan, kabak, biber, domates, kuru soğan ve sarımsak gibi sebzeleri ızgarada pişirerek mantar sotenin yanında servis edebilirsiniz. Sağlıklı ve dengeli bir beslenme kombinasyonu için ölçülü bir menü elde etmek için de karışık ızgara sebzeleri kullanabilirsiniz.

Yeşil Salata

Sofraların eksiksiz olması için ve sağlıklı bir öğün oluşturmak için mevsim sebzeleri ile yapılmış bir salatanın mutlaka sofrada bulunması gerekmektedir.

yeşil salata

Sofranın renkli ve zengin görünmesinde de etkili olan bu eşsiz lezzet mantar sotenin yanında da şık ve besleyici olacaktır. Doğru oranlarda hazırlanmış olan sosu sayesinde bir salata tek başına bile bir öğün olabilir.

Şalgam ve Limonata

Mantar sote yanına içecek önerileri arasında yer alan şalgam ve limonata, zararlı hazır içeceklerin en iyi alternatifidir. Ev yapımı limonata ve şalgam mantar sotenin yanında keyifli ve lezzetli bir seçenek olacaktır.

Günlük C vitamininin düzenli olarak alınması bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi açısından büyük önem taşımaktadır. Ev yapımı bir limonata bir bardakta günlük C vitamini ihtiyaçlarının karşılanmasını sağlayacaktır.

limonata

Şalgam geleneksel içecekler arasında başı çeken bir üründür. Yöresel lezzetler arasında yer alan bu içecek yüksek antioksidan özelliği sayesinde vücuda destek sağlarken yemeklerin yanında içecek ihtiyacının sağlıklı bir biçimde karşılanmasını sağlar. Acı sevenler için acılı olarak da üretimi yapılan bu içecek mantar sote yanında eşsiz bir tamamlayıcı olacaktır. Acı sevmeyenler için acısız tercihleri de bulunmaktadır.

İlginizi Çekebilir;  Erişte yanına ne gider ?

Domates Çorbası

Mantar sote yanına hangi çorba gider arayışında olanlar için bu çorba iyi bir seçim olacaktır. Eşsiz kıvamı ve lezzet ile sofraların vazgeçilmezi olan domates çorbası, mantar sote öncesi midenin yumuşatılmasında ve yemeğe hazırlanmasında mükemmel bir seçim olmaktadır. Domates çorbası isteğe ve damak zevkine bağlı olarak kremalı olarak da yapılabilir. Üzerine serpilecek olan kaşar peyniri rendesi çorbanın lezzetini artırırken aynı zamanda sunumunu zirveye çıkaracaktır.

domates çorbası

Domates çorbası yapmak için domates, kuru soğan ve sarımsakları uygun baharatlar ile harmanladıktan sonra üzerine gezdirdiğiniz zeytinyağı sonrası fırında közleyebilirsiniz. Közlenmiş sebzeler robottan çekilerek çorba yapımına hazır hale getirilir. Mevsiminde temizlenerek dondurucuda saklanan domatesler de çorba yapımı için pratik bir kullanım sağlayacaktır.

Tavuk Izgara

Tek başına bir menü olabilme özelliğine sahip tavuk ızgara, mantar sote yanına yapılarak da tüketilebilir.

tavuk ızgara

Tavuk ızgara özellikle düşük kalorili olması nedeniyle kilo vermek için diyet uygulayan kişiler tarafından da tercih edilmektedir. Sosu ve baharatı içerisinde dinlendirilmiş tavuk parçalarının ızgarada pişirilmesi ile mantar soteyi lezzetli bir biçimde tamamlayabilirsiniz.

Dana Antrikot

Kırmızı et kategorisinde yer alan dana antrikot mantar sote ile bütünleşerek eşsiz bir lezzet ortaya çıkarmaktadır. Terbiyesi yapılmış ve dinlendirilmiş antrikot doğru teknikler ile pişirildiğinde enfes bir aroma ve lezzet ortaya çıkarmaktadır. Mantar sotenin kırmızı et ile bütünleştirilmesi vücudun gereksinim duyduğu vitamin ve minerallerin dengeli bir biçimde alınmasını da sağlamaktadır.

dana antrikot

Farklı mantar türlerinin baharatlar ve sebzeler ile bütünleştirilmesi ile elde edilen mantar sotenin yanına yakışan lezzetler;

 • Kızarmış patates
 • Bulgur pilavı
 • Karışık ızgara sebzeler
 • Yeşil salata
 • Şalgam ve limonata
 • Domates çorbası
 • Tavuk ızgara
 • Dana antrikot olarak sıralanabilir. Bu alternatifler damak zevklerine ve mevcut malzemelere göre değiştirilebilir.
İlginizi Çekebilir;  Tavuk çorbasının yanına ne gider ?

Sağlıklı yan yemekler ile mükemmel bir şekilde eşleşebilen mantar sote, tahıllı ekmekler ile doyumsuz bir öğün oluşturmaktadır. Mantar tüketiminde dikkatli olmak ve doğada bulunan mantarları tüketmeden önce sağlıklı olduklarını netleştirmek önemli bir detay olarak karşımıza çıkmaktadır.

Yorum yapın

bacıya güzel sözler
blakehuggins.com