Tavuk çorbasının yanına ne gider ?

Tavuk çorbasının yanına ne gider sorusu bu şifa deposu çorbayı hazırlayarak enfes bir menü oluşturmak isteyenler tarafından araştırılmaktadır. Bu lezzetli çorba Türk mutfağında önemli bir yere sahiptir. Hemen hemen her yaştan herkes tarafından büyük bir beğeni ile tüketilir. Bu besleyici çorba özellikle ana yemek öncesi midenin yemeğe hazırlanmasını sağlar.

tavuk çorbası

Kökeni insanlık tarihi kadar eski olan çorba, tavuk etinin farklı kullanımlarını denemek isteyenler için de kusursuz bir alternatif olacaktır. Osmanlı İmparatorluğu döneminde saray mutfağının vazgeçilmezleri arasında yer alan bu çorba ile uyumlu yiyecekleri hazırlayabilirsiniz. Böylece doyurucu ve besleyici bir menüye sahip olabilirsiniz. Özellikle çocuklar tarafından sevilerek tüketilen bu çorba çocuk beslenmesinde de önemli bir yere sahiptir. 

Enfes bir tavuk çorbası ile sofranızı zenginleştirirken çorbanıza eşlik edecek diğer yemekler ile gözlere ve damaklara hitap edebilirsiniz.

Patates Mantısı

Özellikle et tüketmeyenler için en iyi alternatifler arasında yer alan patates ile yapılmış mantı tavuk çorbası yanına gidecek yiyecekler arasında dikkat çekmektedir. Yapımı klasik mantıya nazaran çok daha pratik olan patates mantısı fazla miktarlarda yapılarak bir sonraki yemek için dondurucuda da saklanabilir. Bu, özellikle yemek hazırlamak için zamanın kısıtlı olduğu anlarda büyük kolaylık sağlayacaktır.

patates mantısı

Geleneksel Türk mantısının varyasyonu olarak mutfaklarda yer edinmiş olan patates mantısı, patatesin başrol oynadığı lezzetli ve gösterişli yemekler arasında yer almaktadır. Geleneksel Türk mantısının yapım aşamalarına benzeyen ancak daha büyük kesilen hamurlar ile yapıldığı için çok daha kısa sürede hazırlanabilen bu mantı çeşidi mantı düşkünlerinin vazgeçilmezleri arasında yer almaktadır.

Bezelye Yemeği

Tavuk çorbası yanına sulu yemek arayışında olanlar için minik yeşil topçuklar ile yapılmış enfes bir lezzet olan bezelye yemeği iyi bir öneri olacaktır. Türk mutfağında oldukça fazla sevilen ve sıklıkla yapılan bu yemek tavuk çorbası sonrasında hafif ve besleyici bir seçenek olacaktır.

İlginizi Çekebilir;  Erişte yanına ne gider ?

Bahar ve yaz aylarında taze bezelyeler ile hazırlayabileceğiniz kış aylarında ise dondurucuya tazeyken hazırladığınız bezelyeler ile yapabileceğiniz bir yemektir. İçine katacağınız havuç ve patates ile eşsiz bir renk şöleni oluşturarak sofranızın şık bir görünüm kazanmasını sağlayacaktır.

bezelye yemeği

Pratik, sağlıklı ve besleyici bir yemek arayışı içerisindeyseniz bezelye yemeği tam da istediğinizi gerçekleştirmek üzere pişirilebilecekler arasında yer almaktadır.

Sebzeli Kebap

Sebzelerden uzak bir sofranın sağlıklı beslenmede yeri yoktur. Bu nedenle günlük alınması gereken vitamin ve minerallerin alınabilmesi için günlük yemek rutininde mutlaka sebzelere yer vermek gerekmektedir.

Tavuk çorbası yanına sebze yemeği arayışı içerisinde olanlar için görüntüsü ile büyüleyici, içeriği ile besleyici bir öneri olarak sebzeli kebap devreye girmektedir. Evinizde var olan sebzeleri damak zevkinize göre kuzu eti veya dana eti ile harmanlayarak bu karışımı arzu ettiğiniz baharatlar ile zenginleştirdikten sonra pişirmeye hazır hale getirebilirsiniz.

sebzeli kebap

Sebzeli kebabı pişirmek için toprak güveç kullanarak yemeğinizin lezzetini maksimum düzeye taşıyabilirsiniz. Sarımsak ve zeytinyağı ile güçlendirilmiş kebabınız tavuk çorbası sonrasında sofradakilerin iştahını kabartacaktır.

Sebze yemeyen çocuklar için kullanılan et miktarı artırılarak onlara sadece et verilerek ete geçmiş olan sebze besin değerlerinin alınması da sağlanabilir. Sağlıklı bir beslenmede olması gereken sebze çeşitliliği çocukların alıştırılması konusunda da bu kebap etkili olabilir.

Patlıcanlı Börek

Sofraların vazgeçilmez lezzetleri arasında yer alan börekler kişisel zevklere ve damak lezzetine göre farklı iç harçları ile hazırlanabilir. Tavuk çorbası yanına börek tarifi arayanlar için patlıcanla yapılmış bir iç harcı ile hazırlanmış olan börek lezzetin bütünleşmiş hali olacaktır.

patlıcanlı börek

Patlıcanları soyduktan sonra bir miktar tuzlu suda bekleterek patlıcanların acısı alınır. Acısı çıkan patlıcanlar minik minik doğranarak kavurma için hazır hale getirilir. Kuru soğan, domates, kırmızı biber ve yeşil biberler doğranarak tüm sebzeler az miktarda zeytinyağı ile kavurulur. Kavurma işlemi sırasında isteğinize bağlı olarak baharatlandırarak iç harcınızı lezzetlendirebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir;  Mantar Sote yanına ne gider ?

İsteğe bağlı olarak kendinizin açacağı veya hazır olarak alacağınız yufkaları eşit büyüklükte üçgen şeklinde kesebilirsiniz. İç harcını uygun miktarlarda böreğe yerleştirerek hazırladığınız börekleri tepsinize yerleştirebilirsiniz. Fırına vermeden önce üzerine süreceğiniz soslar ile böreğinizin enfes bir biçimde kızarmasını sağlayabilirsiniz.

Tavuk çorbası sonrası sofranızda ana yemeğe geçmeden önce patlıcanlı börek ile enfes bir şölen oluşturabilirsiniz.

Mevsim Salata

Her mevsim uygun sebzeler ile sofraları süsleyen salatalar günlük alınması gereken vitamin ve mineral ihtiyaçlarının karşılanmasında da önemli bir rol oynamaktadır. Tavuk çorbası yanına yakışan yiyecekler arasında mevsim salatası, bulunduğunuz mevsime uygun sebzelerin özel soslar ile karıştırılması ile kolaylıkla yapılabilir.

mevsim salata

Salatanızı mevsimine göre nar, haşlanmış mısır, ceviz içi ve farklı lezzetteki peynirler ile süsleyebilirsiniz. Salatanıza katacağınız ekstra lezzetler aynı zamanda salatanızın besin değerini de yükseltecektir.

Mevsim salatasını isteğinize göre biraz sirke ile soslayarak sirkenin mucizevi etkilerinden de faydalanabilirsiniz. Sirke sevmeyenler için biraz nar ekşisi veya limon suyu da salata için uygun bir asit dengesi oluşturacaktır. Ton balığı tüketmeyi seviyorsanız salatanızı ton balığı ile çok daha çarpıcı ve besleyici bir forma da kavuşturabilirsiniz.

Tavuk çorbası yanına ne yapılır sorusunun cevaplarını sıralamaya çalışsak da burada dikkat edilmesi gerekenin kişisel damak zevki ve yemek yapma aşamasında elde olan malzemeler olduğu da unutulmamalıdır. Tavuk çorbası ile yapılabilecek yiyecekler ise kısaca;

  • Patates mantısı
  • Bezelye yemeği
  • Sebzeli kebap
  • Patlıcanlı börek
  • Mevsim salata

olarak sıralanmaktadır. Menünüzü istediğiniz yiyecekler ile tamamlayarak enfes bir sofranın lezzetini ve keyfini çıkarabilirsiniz.

Yorum yapın

bacıya güzel sözler
blakehuggins.com